doomo
projekty domów (nie)typowych

Ekstremalnie wąskie domy do mieszkaniaJednym z najwęższych domów świata jest dom Kereta w Warszawie. Ma szerokość od 0,9 do 1,5 m. Został 'wciśnięty' między dwa bloki mieszkalne. Jest przykładem wykorzystania nawet najmniejszego skrawka wolnej przestrzeni w mieście. Jednak nie nadaje się do normalnego zamieszkania. Jest to raczej rodzaj artystycznej instalacji.


Dzisiaj chcemy pokazać zrealizowane domy, w których mimo niewielkiej szerokości, może wygodnie funkcjonować normalna rodzina. Obiekty te zlokalizowane są głównie na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie każdy metr kwadratowy działki jest na wagę złota. Pierwszy przykład znajduje się w Brazylii. Jest to dom o szerokości od 3,8 do 4,8 m. Posiada wszystkie niezbędne pomieszczenia, dwustanowiskowy garaż, a nawet basen. Drugi budynek nie jest już tak szeroki. Ma tylko 3 m i znajduje się w Japonii. Trzeci w Londynie pokazuje, że wymiar 2,3 m również nie jest żadną przeszkodą do budowy domu.Dom szerokości 3,8 - 4,8 m


Dom szerokości 3,0 m


Dom szerokości 2,3 m


Każdy z domów, mimo iż zawiera tradycyjne funkcje, został rozwiązany w sposób nietypowy. Wąskie działki wymuszają inny sposób doświetlenia pomieszczeń - często przez dach w postaci świetlików lub dziedzińców. Ze względu na ograniczoną powierzchnię konieczne jest zminimalizowanie komunikacji wewnętrznej. Aranżacja pomieszczeń wymaga zastosowanie układów liniowych. Również ogrody potraktowane są w sposób minimalistyczny. Zieleń często znajduje się jedynie w atriach lub na niewielkich skrawkach wolnego terenu.


W Polsce nie odnajdujemy mody na zabudowywanie nietypowych, w tym także wąskich działek. Pewnie nigdy nie pojawi się taki trend. Jeśli tak, to raczej w dużych i prężnych ośrodkach miejskich - tam gdzie ludzie będą chcieli zamieszkać za wszelką ceną. Od 25 lat widoczna jest raczej ucieczka z miasta. W szybkim tempie zabudowywane są tereny podmiejskie i wiejskie. Bezdyskusyjnie dają więcej przestrzeni i oddechu. Może jednak, któryś z poniższych domów będzie przykładem, że warto i opłaca się wykorzystywać również te ciasne, zurbanizowane przestrzenie.