doomo
projekty domów (nie)typowych

Projekt domu z pomysłem - sposób na wąską działkęKiedy działkę można nazwać wąską? Jeśli ma 20, 16, a może 12 metrów szerokości? Do naszych rozważań przyjęliśmy taką o szerokości 9 m. Na pierwszy rzut oka teren nie nadaje się do racjonalnej zabudowy. Jednak uwzględniając obecne przepisy może tu powstać dom o szerokości 6 a nawet 9 metrów. Pozwala to uzyskać standardowe wymiary pomieszczeń wewnętrznych. Jak pokazują przykłady możliwa jest zabudowa nawet na działce o szerokości 0,9-1,5 m - dom Kereta w Warszawie. Jednak my chcemy pokazać bardziej praktyczne i możliwe do realizacji rozwiązania.Na pierwszy rzut oka teren o szerokości 9 m nie nadaje się do racjonalnej zabudowy. Jednak uwzględniając obecne przepisy może tu powstać dom o szerokości 6 a nawet 9 metrów. Pozwala to uzyskać standardowe wymiary pomieszczeń.Krok 1 / wymiary domu
W przypadku działki o szerokości poniżej 16 m, zgodnie z warunkami technicznymi, można usytuować budynek w granicy lub w odległości 1,5 m od niej. Biorąc pod uwagę to drugie rozwiązanie na naszej działce możemy zbudować dom o szerokości 6 m. Pozwala to uzyskać we wnętrzu standardowe wymiary pomieszczeń. Jest tylko jeden warunek. Ściany zwrócone w stronę sąsiada nie mogą mieć okien lub drzwi. Dopuszczalne są za to nieprzezierne, lecz wpuszczające światło ściany szklane. Ze względów na zacienianie i ochronę pożarową ważna jest również odległość od istniejących budynków sąsiednich. Jednak tego problemu nie będziemy teraz poruszać. Wymaga to analiz konkretnych przypadków.


Krok 2 / segmentacja
Ustaliliśmy już możliwą szerokość budynku. W naszym przypadku jest to 6 m. Przy założeniu, że chcemy uzyskać powierzchnię użytkową około 140 m2 + garaż dwustanowiskowy, parterowy budynek będzie miał długość około 35 m. Co w takim przypadku z doświetleniem wnętrz? Przecież nie możemy stosować okien na ścianach bocznych. Rozwiązaniem jest rozdzielenie budynku na segmenty. W ten sposób możemy zastosować duże przeszklenia na ścianach wewnętrznych. Zapewni to odpowiedni dostęp światła dziennego. Oczywiście budynek wydłuży się jeszcze bardziej. Jednak nie stanowi to problemu. Atutem wąskich działek jest właśnie ich długość, którą warto wykorzystać.


Krok 3 / przestrzenie 'pomiędzy'
Podział budynku na segmenty spowodował, że między nimi powstały wewnętrzne dziedzińce oraz tarasy. Bardzo wzbogaca to architekturę budynku, umożliwia dopływ światła dziennego, jednocześnie zapewnia intymność mieszkańcom. Te przestrzenie 'pomiędzy' stają się integralną częścią domu. Latem tworzą coś w rodzaju dodatkowych pokoi. Przez cały rok wizualnie powiększają wnętrza. Każdy z segmentów może mieć inną funkcję. Najlepiej jeśli garaż znajduje się przy drodze. Wtedy pełni rolę bufora dźwiękowego i wizualnego. Nie musi być połączony z domem. Kolejna część to na przykład, doświetlona z dwóch stron, strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią. Następnie łączniki scalają bardziej oddalone, intymne, segmenty sypialne.


Jak widać na wąskiej działce można zaprojektować dom. Trochę nietypowy, ale spełniający typowe potrzeby. Na rysunku, jako inspiracja, pokazany jest tylko pewien sposób myślenia, schemat rozwiązań. Ostateczna bryła domu może różnić się od tej zaprezentowanej, choćby formą dachów.


Uwaga: pokazane tutaj rozwiązanie jest tylko jednym z możliwych. Nie uwzględnia wszystkich ograniczeń, przepisów oraz indywidualnych preferencji. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji pomysłu skontaktuj się z nami lub odpowiednim architektem.